Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Turnov

MAP (místní akční plán vzdělávání)

Místní akční plán vzdělávání (MAP) je prioritně zaměřen na rozvoj kvalitního inkluzivního vzdělávání dětí a žáků. Zahrnuje oblasti včasné péče, předškolního a základního vzdělávání, zájmového a neformálního vzdělávání.

Hlavním přínosem realizace projektu ve výzvě MAP II je budování a rozvoj udržitelného systému komunikace mezi aktéry, kteří ovlivňují vzdělávání v území. Vzniklá partnerství napomáhají zkvalitňování vzdělávání zejména v místních mateřských a základních školách, ale také k řízenému rozvoji dalších služeb na podporu vzdělávání dětí a mládeže.

MAS (místní akční skupina)

je organizace, která funguje na základě rozhodování místních aktérů a spolupracuje na rozvoji venkova pomocí dotací z EU, metodou LEADER.

LEADER je společná iniciativa Evropské unie zaměřená k posílení venkovského prostoru a je postavená na těchto znacích:

  • každý region má svoje specifika, která mohou být při správném využití jeho šancemi
  • nejlepší znalost regionu mají ti, kteří v něm bydlí a působí, aktivní subjekty vytvářejí tzv. místní akční skupinu (MAS), která určitým způsobem může spoluvytvářet svůj region
  • do partnerství jsou zapojeni zástupci komunální sféry, podnikatelé, neziskové organizace, fyzické osoby apod., tím dochází k výměně zkušeností a k plnému využití místního potenciálu

V ORP Turnov, kde se zpracovává výše uvedený MAP, působí tři Místní akční skupiny:

  • MAS Achát, z.s. Jenišovice 67 – působí na území těchto obcí z ORP Turnov: Malá Skála*, Čtveřín, Kobyly, Lažany, Paceřice, Pěnčín, Příšovice, Radimovice, Soběslavice, Svijanský Újezd, Svijany, Sychrov, Jenišovice, Frýdštejn, Vlastibořice, Žďárek, Klokočí, Loučky, Mírová pod Kozákovem, Ohrazenice, Přepeře, Radostná pod Kozákovem, Rakousy.
  • OPS pro Český ráj, MAS Český ráj a Střední Pojizeří, Sobotka – působí na území těchto obcí z ORP Turnov: město Turnov, Modřišice, Olešnice, Kacanovy, Všeň, Vyskeř, Hrubá Skála, Karlovice, Ktová, Troskovice.
  • MAS Brána do Českého ráje, Libuň 27 – působí na území těchto obcí z ORP Turnov: Holenice, Rovensko pod Troskami, Tatobity, Žernov.
*  Tučně vyznačená obec, kde se nachází ZŠ nebo MŠ

mapa02